Instytut Fizyki

Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na wystawie

Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na wystawie

Odwiedzili nas studenci - seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas spotkania zaproszeni seniorzy mieli szanse  spróbowania  własnych sił wykonując doświadczenia fizyczne. Z tego, co zauważyliśmy bawili się świetnie. A oto kilka wypowiedzi:

- Od dziecka lubiłam różnego rodzaju doświadczenia fizyczne i chemiczne. Na wystawie starałam się  zrozumieć  działanie wszystkich urządzeń.  Zawsze  próbowałam poznawać świat empirycznie. Często psułam zabawki, chcąc zobaczyć,   co się znajduje w  ich wnętrzu. Na szczęście  na wystawie  nic nie popsułam mówi Fela Miloch.

- Mnie najbardziej podobała się mozaika świetlna. Dzięki przyrządom optycznym mogliśmy zobaczyć to, co niewidoczne. Zafascynowała mnie również magiczna kula. Po dotknięciu lub klaśnięciu, w jej środku pojawiało się kolorowe światło dzieli się swoimi wrażeniami, Ela Witkowska.

- Dużym zainteresowaniem, szczególnie  emerytowanych księgowych, cieszył się abak. Wspólnie z naszą przewodniczką, podjęliśmy  próby liczenia dużych sum. Okazało się, że nasi przodkowie byli bardzo logiczni. Wszyscy szybko opanowali liczenie, wykorzystując prostą tablicę i kamyczkiopowiada z uśmiechem Janka Lackner.

- Nasze trzy Lidki wykazały się dużą siłą głosu. Krzyczały do tuby z taka mocą, że  wywoływały pojawianie się  efektów świetlnych  na ścianie - mówi z uśmiechem  Halinka Zajdowska.

- Na wystawie znalazłam swoje narzędzie pracy,   czyli telegraf. Prezentowany model był w bardzo dobrym stanie. Patrząc na niego, trochę się wzruszyłam - mówi Mariolka Tworek.