Instytut Fizyki

Filip Pawłowski pracuje nad superkomputerem

Dr Filip Pawłowski (Instytut Fizyki UKW), uczestniczy w projekcie prowadzonym na Aarhus University (Dania), gdzie pracuje nad oprogramowaniem do superkomputera. Współtworzony przez niego program komputerowy DALTON / LSDALTON został przyjęty jako oficjalny software na największy superkomputer świata.

DALTON / LSDALTON, który został zaakceptowany w ramach tzw. CAAR (Center for Accelerated Application Readiness). Oznacza to, że DALTON / LSDALTON będzie stanowić oprogramowanie dla największego na świecie superkomputera SUMMIT, który powstanie w Oak Ridge Leadership Computing Facility w 2018 roku. Od 2018 DALTON / LSDALTON będzie więc dostępny jako narzędzie badawcze dla wszystkich użytkowników SUMMIT. Natomiast już teraz rozpoczyna się instalacja i testy DALTONa na systemach testowych w Oak Ridge, w ścisłym kontakcie z IBM i NVIDIA (naukowcy dostaną dostęp do tajnych informacji technologicznych tych firm). Podobnego wyróżnienia w sumie dostąpiło jedynie 13 programów komputerowych na świecie.

Dr Filip Pawłowski jest głównym koordynatorem podczas pisania projektu CAAR, jest również współautorem części teoretycznej tego projektu.
Więcej o programie DALTON / LSDALTON.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!