Wydział Fizyki

Na Wydziale Fizyki UKW uruchomiono unikalną technologię produkcji monokryształów metodą mikrowyciągania

Wydział Fizyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego dołączył do elitarnego grona instytucji badawczych w Polsce i za granicami kraju, które posiadają technologię wytwarzania monokryształów metodą mikrowyciągania z fazy ciekłej (w skocie metoda μPD). Stało się tak za sprawą uruchomionego w Katedrze Materiałów Optoelektronicznych stanowiska do hodowli kryształów produkcji japońskiej Firmy C@A, zakupionego z projektu Narodowego Centrum Nauki.

Metoda ta polega na stopniowym wyciąganiu cienkiego (2-3 mm) pręta lub innego o korzystnym kształcie materiału monokrystalicznego z roztopionej substancji w bardzo rygorystycznych warunkach temperaturowych i atmosfery gazowej. Kryształy hodowane metodą mikrowyciągania charakteryzują się bardzo dużą jednorodnością strukturalną i optyczną, która wymagana jest m. in. w technologii scyntylatorów nowej generacji opartych na materiałach tlenkowych. Jeśli chodzi o aplikacyjność i innowacyjność w/w metody, to monokryształy tych materiałów używane są jako scyntylatory w detektorach do pomiarów dawki promieniowania gamma w czasie rzeczywistym w zabiegach brachyterapii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Na zdjęciach po pomyślnych testach uruchamiania urządzenia: prof. Kei Kamada z Uniwersytetu Tohoku w Sendai (Japonia), który jest światowej klasy specjalistą w hodowli kryształów metodą wyciągania, oraz prof. Yuriy Zorenko, kierownik Katedry Materiałów Optoelektronicznych Wydziału Fizyki UKW oraz zdjęcia w fazie wzrostu (po lewej)  oraz wyhodowanego (po prawej) kryształu granatu gadolin–glin-gal  w postaci pręta monokrystalicznego o długości około 4 cm.